واکنش وزیر بهداشت به اعتراض پزشکان/ دریافتی پرستاران منطقی نیست

یکشنبه 11 تیر 1396 ساعت 15:58

سفر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی به کردستان

وزیر بهداشت، در واکنش به اعتراضاتی که برخی پزشکان نسبت به تعرفه های سال ۹۶ دارند، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سید حسن هاشمی روز یکشنبه در حاشیه مراسم افتتاح مرکز تصویربرداری مرکز طبی کودکان، با اشاره به ضریب بالای اشغال تخت‌های بیمارستانی در شهر تهران، گفت: بیشتر مراکز درمانی در تهران بیش از ۹۰ درصد ضریب اشغال تخت دارند. این عدد گاهی در اورژانس‌های بیمارستان‌ها نیز به بیش از ۱۲۰ درصد می‌رسد و تخت خالی ندارند. در چهار سال فعالیت دولت یازدهم هدف‌گیری ما مربوط به مناطق محروم و حاشیه استان تهران بوده است. در بیشتر این مناطق ساخت مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به اتمام رسیده یا بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است و طی یک یا دو سال آینده به طور کامل ساخته می‌شود.

  

وی افزود: باید کاری کنم که مردم برای دریافت خدمات درمانی به تهران و مراکز استان‌ها نیایند. ما در این دوره از وزارت بهداشت ۲۵ هزار تخت بیمارستانی تحویل دادیم که برابر با یک چهارم تخت‌هایی است که از ابتدای ساخت بیمارستان‌ها در کشور است. تخت بیمارستانی ویژه کودکان نیز به میزان دو برابر افزایش یافته، اما همچنان به همین تعداد تخت نیاز داریم.


وزیر بهداشت بر ضرورت حضور بخش خصوصی در ساخت و تجهیز بیمارستان‌ تاکید کرد و گفت: ما باید بخش آموزشی بیمارستان‌ها را نیز ارتقا دهیم. طی یکی دو دهه گذشته به دلیل بار اضافه‌ای که به مراکز آموزشی وارد شده است، این مراکز آسیب دیده‌اند.


هاشمی درباره وضعیت کمبود پرستار در کشور نیز افزود: در حال حاضر نسبت پرستار به تخت بیمارستانی در ایران و در بعضی از مراکز درمانی کشور ۶ دهم و در مجموع ۱.۴ است که این رقم بسیار کم است. در حالی که باید به رقم بیش از ۲ نفر نیروی پرستاری به ازای هر تخت بیمارستانی برسد. البته این عدد در هر کشوری متفاوت است. برای مثال در ژاپن نسبت پرستار به تخت بیمارستانی ۱۴، در اروپا ۸ و در کشورهای منطقه مانند ترکیه ۲.۳ است.


وی افزود: با توجه به این وضعیت جامعه پرستاری ناراحت هستند و البته حق دارند. در بعضی از مراکز که نسبت پرستار به تخت بیمارستانی ۱.۴ درصد است، پرستاران به صورت قراردادی فعالیت می‌کنند. حتی بعضی از آنها ۲۰ سال است که قراردادی هستند. در حال حاضر ۱۱۰ هزار نیرو در تمام بخش‌های حوزه سلامت داریم که قراردادی هستند.


وزیر بهداشت با اعلام این مطلب که نیازمند ۷۰ تا ۱۰۰ هزار پرستار جدید در مراکز درمانی و بیمارستان‌های کشور هستیم، تاکید کرد: اگر تعرفه‌ها واقعی شود، نیازی به استخدام دولتی نیست و هر بیمارستان می‌تواند به صورت جداگانه یک ردیف استخدامی داشته باشد.


هاشمی در واکنش به برخی حاشیه‌سازی‌ها درباره وزارت بهداشت، گفت: این اقدامات همیشه وجود داشته است. ما هنوز هم با کمبود پرستار روبرو هستیم. حجم کاری آنها زیاد است و دریافتی‌ پرستاران نسبت به پزشکان منطقی نیست. این وضعیت از ۲۷ سال پیش که خودگردانی بیمارستان‌ها آغاز شد، به وجود آمد.


وی با تاکید بر اینکه پرداخت ها در نظام سلامت باید اصلاح شود، افزود: در حال حاضر نسبت‌ پرداختی ها به جامعه پرستاری، پزشکی و پیراپزشکی غیرواقعی است. ما هم آن را قبول نداریم و باید برای آن برنامه جدید داشته باشیم.


هاشمی در خصوص پرداخت کارانه‌ها نیز گفت: در حال حاضر کارانه‌ها با تاخیر ۸ تا ۱۰ ماه پرداخت می‌شود. سازمان تامین اجتماعی نیز می‌گوید از دولت طلب داریم اما این منطق درست نیست. برای بیمه سلامت هم که ۱۱ میلیون بیمه شده جدید دارد سرانه کافی پیش بینی نشده و با کمبود اعتبار روبرو هستیم. امیدواریم سازمان برنامه و بودجه برای سال ۹۷ اعتبار خوبی پیش بینی کند، چرا که مشکلات جدی ایجاد شده و اعتراضاتی که مطرح می‌شود، به حق است.

http://www.mehrnews.com/

/

/

/

/

/

/

بهترین پنل اس ام اس بهترین نوع پنل اس ام اس برترین پنل اس ام اس ویژگی بهترین پنل اس ام اس دکمه فراخوان دکمه فراخوان بنر button call to action دکمه فراخوان چیست انواع تبلیغات انواع تبلیغات در ایران انواع روش های تبلیغات روش های تبلیغات اینرتنتی سامانه پیامک ارسال پیامک  سامانه ارسال پیامک پنل اس ام اس  تبلیغات بنری رایگان تبلیغات رایگان در سایت های پربازدید  روش تبلیغات بنری رایگان  کارت ویزیت لایه باز بیمه پاسارگاد  کارت ویزیت بیمه پاسارگاد دانلود طرح لایه باز بیمه پاسارگاد  نقشه ایران دانلود نقشه ایران طرح لایه باز نقشه ایران طرح لایه باز نقشه ایران به تفکیک استانی نقشه ایران psd

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.