واکنش‌های جهانی به تصمیم یکجانبه ترامپ درباره قدس اشغالی

پنج‌شنبه 16 آذر 1396 ساعت 01:05

دونالد ترامپ

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا درباره به رسمیت شناختن قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی واکنش های زیادی را در سطح اسلامی، عربی و بین المللی به همراه داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا امروز (چهارشنبه) در سخنرانی خود قدس را رسماً به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد.

  

وی در این سخنرانی تأکید کرد که «من به این قطعیت رسیدم که باید سفارت آمریکا را از تل آویو به قدس منتقل کنیم».


رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه «ما به دنبال توافقی عالی هستیم که هم به سود اسرائیلی ها باشد و هم به سود فلسطینی ها»، ادامه داد: ایالات متحده از طرح دو دولت حمایت می کند؛ در صورتی که دو گروه نیز نسبت به آن به توافق برسند.


این تصمیم ترامپ واکنش های زیادی را در سطح اسلامی، عربی و بین المللی به همراه داشت.


سفیر فلسطین در روسیه اقدام ترامپ را جنون آمیز خواند


سفیر فلسطین در مسکو تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را اقدامی جنون آمیز خواند.


درخواست پاکستان برای اجلاس اضطراری سازمان همکاری اسلامی


پاکستان در واکنش به تصمیم آمریکا پیرامون قدس اشغالی، اجلاس اضطراری سازمان همکاری اسلامی را خواستار شد.


واکنش شیخ الازهر مصر


«احمد الطیب» شیخ الازهر در واکنش به این تصمیم آمریکا گفت: رئیس جمهوری آمریکا با به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، احساسات یک و نیم میلیارد مسلمان را نادیده گرفت.


انگلیس تصمیم «غیرسازنده» ترامپ درباره قدس را محکوم کرد


«ترزا می» نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه با «غیرسازنده» خواندن تصمیم «دونالد ترامپ» به شناسایی رسمی «بیت المقدس» به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی، این اقدام رئیس جمهور آمریکا را محکوم کرد.


ترزا می یکی از چندین اعضای پارلمان انگلیس است که با اعتراض به تصمیم بحث برانگیز ترامپ، آن را تهدیدی برای صلح خواند.


نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه با حضور در مجلس عوام به اعضای این مجلس از «قصد خود برای گفتگو با دونالد ترامپ پیرامون موضوع بیت المقدس»سخن گفت و تأکید کرد که «سرنوشت بیت المقدس باید در توافقی مورد مذاکره میان اسرائیل و فلسطین تعیین شود و در نهایت، بیت المقدس باید پایتخت مشترک میان دولتهای اسرائیلی و فلسطینی باشد».


ترزا می در ادامه افزود که «ما [انگلیس] به حمایت خود از راه حل دو دولت ادامه می دهیم و به اهمیت بیت المقدس معترف هستیم و موضع خود را در مورد این مسئله تغییر نداده ایم».


بیانیه دفتر ریاست جمهوری سوریه در واکنش به تصمیم ترامپ درباره قدس


دفتر ریاست جمهوری سوریه در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی بیانیه ای صادر کرد.


در بیانیه دفتر ریاست جمهوری سوریه آمده است: آینده قدس را یک کشور یا رئیس جمهور تعیین نمی کند بلکه اراده و عزم وفاداران به آرمان فلسطین که در وجدان امت عرب تا تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس زنده و پایدار خواهد ماند آن را تعیین می کند.


موگرینی: موضع اتحادیه اروپا در قبال قدس تغییر نمی کند/تصمیم ترامپ مردود است


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای با ابراز نگرانی از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اظهار داشت که موضع این اتحادیه در برابر قدس تغییر نخواهد کرد.


«فدریکا موگرینی» تاکید کرد که اتحادیه اروپا به همکاری با طرف ها و نیز شرکای خود به منظور مذاکره درباره وضع اورشلیم (قدس اشغالی) به عنوان پایتخت دو کشور ادامه خواهد داد.


هنیه: تصمیم ترامپ واقعیت های تاریخی جغرافیایی را تغییر نخواهد داد


رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز در اینباره اعلام کرد که ترامپ با شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رسمی رژیم صهیونیستی، احساسات مردم فلسطین را نادیده گرفت.


«اسماعیل هنیه» با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که مردم فلسطین «می دانند که چگونه به نادیده گرفتن احساسات و مکانهای مقدسشان به طور شایسته پاسخ دهند» و افزود که این تصمیم واقعیتهای تاریخی و جغرافیایی را تغییر نخواهد داد».


ترکیه: تصمیم ترامپ بازتاب های منفی بر صلح و ثبات منطقه خواهد داشت


دولت ترکیه نیز با محکوم کردن اقدام ترامپ در اعلام رسمی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، گفت که این «اعلامی غیرمسئولانه از جانب دولت آمریکا است» و «بر صلح و ثبات در منطقه بازتابهای منفی خواهد داشت [و] خطر نابودسازی کامل پایه های صلح را به همراه دارد».


وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «ما [ترکیه] از دولت آمریکا می خواهیم که در این تصمیم نادرست که ممکن است پیامدهای بسیار منفی به همراه داشته باشد، تجدیدنظر کند و از برداشتن گامهای نسنجیده ای که به هویت چندفرهنگی و جایگاه تاریخی بیت المقدس لطمه می زند، اجتناب نماید».


مذاکره کننده ارشد فلسطینی: ترامپ راه حل دو دولت را نابود ساخت


«صائب عریقات» مذاکره کننده ارشد فلسطینیان نیز در گفتگو با روزنامه نگاران در اینباره گفت: «او [ترامپ] راه حل دو دولت را نابود ساخت».


عریقات تأکید کرد که با اعلام این تصمیم، ترامپ از آمریکا برای ایفای نقش در فرآیند صلح سلب صلاحیت کرد. وی همچنین گفت که «به عنوان یک مذاکره کننده ارشد فلسطینی، چطور می توانم با افرادی بر سر میز مذاکره بنشینم که آینده بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به من تحمیل کنند.


مصر تصمیم آمریکا درباره قدس را محکوم کرد/تماس محمود عباس با السیسی


مصر شامگاه چهارشنبه تصمیم ایالات متحده آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.


در همین راستا، وزارت امور خارجه مصر در بیانیه ای اعلام کرد که اتخاذ اینگونه تصمیمات یکجانبه مغایر با قطعنامه های بین المللی است و وضعیت قانونی شهر قدس را که تحت اشغال قرار دارد تغییر نخواهد داد.


https://www.mehrnews.com/news/4165037/

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.